Examenvragen cadeau krijgen

Bij sommige opleiders is het bijna een sport geworden: het VCA-certificaat “halen” via opleidingen die examenvragen cadeau geven, antwoorden van tevoren doorspelen of de training terugbrengen tot een trucje om te slagen. Snel, altijd slagen, goedkoop, weinig gedoe. Klinkt als slim ondernemen. Het is vooral slim risico nemen, alleen niet in jouw voordeel.
Een certificaat zonder kennis is geen bewijs van veiligheid.
Het is een mooi gelamineerd risico.
Wie niet leert waarom regels bestaan, welke gevaren hij morgen weer tegenkomt en hoe je een collega aanspreekt voordat het misgaat, krijgt geen veiligheidsbewustzijn. Hij krijgt een papiertje. En dan ontstaat de cultuur die we allemaal kennen: veiligheid als afvinklijst, niet als gedrag. Precies daar vallen de klappen, bij mensen die wél een diploma hebben, maar geen begrip.
Echte veiligheid ontstaat niet door antwoorden uit te delen. Die ontstaat door inzichten te delen. Door bijna-ongevallen uit te spreken in plaats van weg te wuiven. Door signalen te herkennen voordat iemand eroverheen stapt. Door elkaar aan te spreken, ook als het ongemakkelijk is. Door mensen die weten wat ze doen.
Online VCA Docent en veel concullega's gaan niet mee in cadeau-examens en snelle trucjes. Wij kiezen de langere weg: kennis, begrip, praktijkvoorbeelden en bewustwording. Niet omdat we van drama houden, maar omdat een certificaat niemand naar huis brengt. Collega’s die opletten wel. Kies dus wijs bij wie jij je medewerkers laat opleiden.
Een gezonde werkvloer begint niet bij een diploma. Die begint bij mensen die het vak verstaan.
Safety is a way of life. Let goed op jezelf en je collega's!



